Vademecum inwestora
Jak inwestować pieniądze i pomnażać oszczędności?
Korzystne inwestowanie nadwyżek finansowych
Sposoby na skuteczniejsze oszczędzanie pieniędzy
Nie mam doświadczenia - jak inwestować pieniądze
Inwestowanie pieniędzy - jak to zrobić by zyskać, a nie stracić
Słowniczek każdego Inwestora

Bezpieczne inwestycje

Myśląc o pewnym inwestowaniu, większość z nas weźmie pod uwagę lokaty. Oczywiście wiele osób z nich korzysta, ale ich oprocentowanie niesie raczej niewielkie profity, zwłaszcza gdy zaczynamy ze stosunkowo niedużą kwotą. Po drugiej stronie szali znajduje się natomiast inwestowanie na giełdzie, które z kolei niewiele ma wspólnego z brakiem ryzyka.

Alternatywą dla niezbyt opłacalnych lokat i zbyt ryzykownej giełdy mogą się stać obligacje korporacyjne.

Inwestowanie w nieruchomości od funduszu sekurytyzacyjnego

Połączenie własnego funduszu sekurytyzacyjnego ze współpracą z innymi funduszami pozwala na pomnażanie kapitału w sposób pewny i bezpieczny. Tym, co wyróżnia Zenith Capital Group jest wieloletnie doświadczenie, które zaowocowało możliwością kupowania nieruchomości z funduszy sekurytyzacyjnych często nawet o 60-70% taniej niż wynosi ich wartość rynkowa. Własny fundusz ułatwia negocjowanie niższych cen tak, by następnie móc daną nieruchomość sprzedać za 70-80% jej ceny rynkowej. Dla inwestora to zysk, a dla kupującego atrakcyjna oferta. Stąd pewność, że nieruchomość szybko znajdzie nabywcę.

Rachunek oszczędnościowy

To bezpieczna inwestycja dla początkujących. Oszczędzanie na rachunku oszczędnościowym jest łatwe i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Założenie rachunku bardzo często sprowadza się do wypełnienia wniosku przez Internet.

Dużą zaletą tego rodzaju inwestycji jest fakt, że w każdym momencie możemy wypłacić kapitał bez utraty odsetek. Należy jednak pamiętać, że rachunek oszczędnościowy oferuje najniższe oprocentowanie, co przekłada się na najniższy zysk.

Lokata bankowa

Lokata bankowa jest jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji i gwarantuje nieco większe odsetki niż rachunek oszczędnościowy. Im dłuższy okres lokaty, tym większy potencjalny zysk. Minusem tego sposobu inwestowania jest konieczność zamrożenia środków na określony czas.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne pomagają pomnażać kapitał dzięki lokowaniu środków w realnych inwestycjach. W praktyce oznacza to, że inwestor powierza swoje pieniądze specjalistom odpowiedzialnym za finansowanie danej inwestycji – projektu, firmy itp. Ci zarządzają dostępnymi środkami, aby wygenerować zysk, który następnie dzieli się pomiędzy inwestorów.

Inwestycje w fundusze inwestycyjne są dobre dla początkujących, ponieważ nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia. Z drugiej strony nie gwarantują zwrotu z inwestycji, ponieważ zysk zależy od notowań giełdowych. Ponadto mogą wiązać się z pewnymi opłatami, np. za wejście i wyjście lub zarządzanie kapitałem.

Obligacje w emisjach prywatnych

Obligacje to papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, samorządy terytorialne lub przedsiębiorstwa. Określają wielkość zadłużenia emitenta względem posiadacza obligacji. Za pośrednictwem obligacji inwestorzy „udzielają pożyczki” podmiotom, których obligacje kupują. W zamian emitenci zobowiązują się, że wykupią od nich swoje obligacje w ściśle określonym terminie i za z góry ustaloną kwotę.

Obligacje w emisjach prywatnych dają znacznie większy zysk niż lokaty. Na rynku znajdziemy wiele różnych obligacji, a więc wiele możliwości zarobku. Przy wyborze należy zachować ostrożność. Niektóre przedsiębiorstwa emitują wysoko oprocentowane obligacje, które nie mają pokrycia w stabilnej sytuacji finansowej firmy. Taka inwestycja nie zagwarantuje bezpiecznego i pewnego zysku.

Bezpieczna inwestycja – w co najlepiej zainwestować?

Wielu z nas stara się oszczędzać pieniądze na spokojną przyszłość. Trzeba mieć przy tym świadomość, że nie opłaca się trzymać ich w domu czy na koncie bankowym. Znacznie lepiej jest zainwestować oszczędności tak, aby przynosiły pewny i pozbawiony ryzyka zysk.
W co najlepiej zainwestować? Rynek inwestycyjny oferuje początkującym i doświadczonym inwestorom mnóstwo możliwości inwestycji. Aby dokonać dobrego wyboru, warto zorganizować sobie małą szkołę inwestowania. Wystarczy zapoznać się z poszczególnymi sposobami inwestowania i ocenić, który z nich będzie najrozsądniejszy. Dzięki temu będziemy mogli efektywnie pomnożyć nasz kapitał.

Wielu z nas stara się oszczędzać pieniądze na spokojną przyszłość. Trzeba mieć przy tym świadomość, że nie opłaca się trzymać ich w domu czy na koncie bankowym. Znacznie lepiej jest zainwestować oszczędności tak, aby przynosiły pewny i pozbawiony ryzyka zysk.

W co najlepiej zainwestować? Rynek inwestycyjny oferuje początkującym i doświadczonym inwestorom mnóstwo możliwości inwestycji. Aby dokonać dobrego wyboru, warto zorganizować sobie małą szkołę inwestowania. Wystarczy zapoznać się z poszczególnymi sposobami inwestowania i ocenić, który z nich będzie najrozsądniejszy. Dzięki temu będziemy mogli efektywnie pomnożyć nasz kapitał.

Sposoby inwestowania nadwyżek finansowych

Obligacje korporacyjne

Emisja obligacji pozwala firmie pozyskać od inwestorów pieniądze na rozwój i inwestycje. Kupując papiery wartościowe, nabywcy udzielają firmie oprocentowanej pożyczki, która zwraca się w określonym terminie. Zakup obligacji odbywa się na ściśle określonych warunkach, a emitent gwarantuje inwestorowi spłatę pożyczki i wypłatę zysku.

Fundusze inwestycyjne

Celem funduszy inwestycyjnych jest pozyskanie kapitału od uczestników funduszu, a następnie ulokowanie go w konkretnej inwestycji. Za zarządzanie środkami są odpowiedzialni specjaliści – reprezentanci funduszu. To oni czuwają nad zainwestowanymi pieniędzmi i dają inwestorom gwarancję, że ich pieniądze efektywnie dla nich pracują. Po zakończeniu inwestycji wypracowany zysk zostaje podzielony pomiędzy inwestorów i opiekuna funduszu.

Lokowanie nadwyżek finansowych w funduszach inwestycyjnych poleca się wszystkim początkującym, którzy nie mają jeszcze dużej wiedzy ani doświadczenia. Warto wiedzieć, że fundusze nie należą do całkowicie bezpiecznych inwestycji, ponieważ zysk zależy od notowań giełdowych.

Giełda

Do inwestycji na giełdzie wystarczy rachunek maklerski, który można szybko założyć przez Internet. Ten sposób inwestowania opiera się na śledzeniu notowań, obserwowaniu sytuacji rynkowej i umiejętnej analizie faktów.

Gra na giełdzie może przynieść zarówno ogromne zyski, jak i znaczne straty. Jest to forma przeznaczona przede wszystkim dla doświadczonych uczestników rynku finansowego. Bez dużej wiedzy finansowej inwestycje na giełdzie będą miały małe szanse powodzenia. Dodatkowo warto uświadomić sobie, że inwestycje giełdowe wiążą się z bardzo dużym ryzykiem. Często jedna wypowiedź polityka decyduje o spadku lub wzroście notowań, w wyniku czego w kilka sekund można stracić oszczędności życia lub zyskać fortunę.

Najważniejsze: wiedz, na co oszczędzasz

Bez jasnego celu nie ma potrzeby oszczędzania pieniędzy, bo samo ich posiadanie nic nie daje. Cel powinien być jasno sformułowany i zapisany w widocznym miejscu. Tylko wtedy zapewni Ci motywację i pomoże oprzeć się codziennym pokusom wydawania oszczędności.

Sposoby oszczędzania, które każdy może zastosować

Podziel konto bankowe

Zdecyduj, jaką część swoich zarobków przeznaczysz na codzienne wydatki, rozrywkę, oszczędności i inne cele. To pozwoli Ci lepiej kontrolować Twoje finanse. W tym celu załóż kilka subkont do Twojego rachunku bankowego. Wiele banków oferuje taką możliwość za darmo. Możesz zastosować podział zaproponowany przez T. Harva Ekera lub stworzyć swój:

    • konto na wydatki bieżące – czyli to, co potrzebne do życia: jedzenie, ubrania, leki itp.
    • konto na wydatki obowiązkowe – takie jak czynsz, paliwo, Internet czy telefon. Są to zazwyczaj wydatki o tej samej wysokości, dlatego najlepiej będzie, jeśli zlecisz stałe przelewy. Staraj się utrzymać wydatki obowiązkowe na poziomie 30% swoich zarobków. Jeśli w tym momencie wydaje Ci się to niemożliwe, zastanów się, co możesz zrobić, żeby obniżyć ten rodzaj wydatków.
    • konto na rozrywkę – kino, teatr, wycieczki, imprezy, wyjścia ze znajomymi, książki. Nie przeznaczaj tych pieniędzy na oszczędności – w przeciwnym razie będziesz czuć, że oszczędzanie odbiera Ci całą przyjemność z życia.
    • konto oszczędnościowe krótkoterminowe – pieniądze przeznaczane na wakacje, nowy samochód i inne większe wydatki, jak np. dobre skórzane buty. To też środki na pokrycie kosztów nieszczęśliwych zdarzeń, np. kradzieży roweru.
    • konto oszczędnościowe długoterminowe – to subkonto, z którego nie wolno Ci wypłacać pieniędzy. Te środki najlepiej jest przeznaczyć na inwestycje, żeby móc bezpiecznie pomnażać swój kapitał.
Oszczędzaj na jedzeniu

Pierwszy krok to planowanie zakupów. Większość naszych sklepowych wyborów to zakupy nieplanowane. Dlatego jeśli chcesz przestać niepotrzebnie wydawać pieniądze na jedzenie, zawsze wchodź do sklepu z listą zakupów w ręku. W każdą niedzielę zastanów się nad jadłospisem na cały tydzień. Spisz składniki śniadań, obiadów i kolacji. Wymyśl 2-3 obiady i każdy z nich ugotuj na 2 dni – to dodatkowo pomoże Ci zaoszczędzić czas. Nie wyrzucaj jedzenia.

Analizuj swoje wydatki

Wyrób w sobie nawyk analizowania rachunków z zakupów spożywczych, tankowania i innych. Dzięki temu unikniesz oszustwa i zobaczysz, które wydatki są zbędne. Będziesz zdziwiony, ile można w ten sposób zaoszczędzić. Jeśli trudno jest Ci stwierdzić, czy coś jest drogie, przelicz cenę na stawkę za jedną godzinę pracy. Czy pisanie raportu przez godzinę jest warte tego hamburgera?

Zdecyduj, co chcesz oszczędzać: czas czy pieniądze

Na pewno bardzo często dotyka Cię dylemat, co zrobić: zapłacić więcej i zaoszczędzić sporo czasu czy wydać mniej, ale za to dłużej czekać na efekt? Najlepiej widać to na przykładzie podróżowania. Z Polski do Włoch możesz dojechać busem albo samolotem. Bus kosztuje niewiele, ale podróż nim trwa długo, a samolot dowiezie Cię na miejsce w kilka godzin, ale za to więcej kosztuje. Wybierz, co wolisz oszczędzać: czas czy pieniądze. A może postawisz na handel umiejętnościami – „ja wstawię Ci drzwi, a Ty skosisz mi ogród” – i nie wydasz nic?

Postaw na minimalizm

Na pewno masz w domu przedmioty, których nie używasz. Jeśli są wśród nich takie, których naprawdę nie potrzebujesz, sprzedaj je. Uzyskane pieniądze przeznacz na oszczędności długo lub krótkofalowe.

Na co możesz sobie pozwolić?

To pytanie, na które każdy początkujący inwestor powinien, a wręcz musi sobie odpowiedzieć. To, że aby zacząć inwestować potrzebny jest Ci pełny portfel to zdecydowanie mit. Pamiętać jednak musisz o tym, że potencjalne zyski będą proporcjonalne do kapitału, który zdecydujesz się zainwestować. Oczywistym zatem jest, że im większa kwota startowa tym większy zysk w przyszłości.

Nie masz zawrotnej sumy? Nie zniechęcaj się! Nawet niewielkie kwoty, z których zysk będziesz skrupulatnie odkładał oraz rozsądnie dalej inwestował, przyniosą swego rodzaju profity. Najważniejsze jest zaangażowanie i wytrwałość. Reszta przyjdzie z czasem.

Pośrednik – czy aby na pewno jest Ci potrzebny?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem inwestycyjnym, decyduje się na pośrednika, który pomaga im inwestować, a co za tym idzie, również i zarabiać. Czy aby na pewno jest on potrzebny? Niekoniecznie. Każdy pośrednik wiąże się z dodatkowymi opłatami, a ponadto ich usługi prawdopodobnie sprawią, że będziesz zdobywał mniejszą wiedzę niż gdybyś inwestował samodzielnie – wygoda zrobi swoje. 

Zwracaj uwagę na koszty

Oczywistym jest, że wybierając dany produkt, pierwszym na co zwrócimy uwagę jest potencjalny zysk jaki możemy dzięki niemu uzyskać. Nie jest to jednak jedyny parametr na jaki powinniśmy zwracać uwagę. Warto zorientować się również w kosztach. Zawsze musisz porównać zyski z występującymi kosztami i dopiero po tej analizie ewentualnie zdecydować się na zakup. W przeciwnym razie możesz narazić się na niemałe straty.

W co inwestować bez doświadczenia?

Nie masz doświadczenia jednak chcesz zacząć inwestować? Niekoniecznie chciałbyś korzystać z usług pośredników? Nic nie szkodzi. Istnieją dwa produkty, w które warto zainwestować na początek. Są to obligacje skarbowe oraz korporacyjne z zabezpieczeniem. Pierwsze dają pewny zysk choć będzie on niewielki, drugie zaś, generują większe pieniądze choć wymagają większej ostrożności. W przypadku obligacji korporacyjnych wybieraj zatem zawsze te, które posiadają zabezpieczenie, a przed inwestycją, koniecznie sprawdź czy jest ono odpowiednie.

Chyba każdy zastanawia się w jaki sposób mógłby zainwestować swoje pieniądze by nie stracić, a wygenerować jak największe zysk. Czy warto kupować obce waluty? Czym zastąpić lokaty bankowe? Czy aby na pewno złoto jest opłacalne? Te i wiele innych pytań pojawiają się z pewnością w głowie niejednego z nas. Dzisiaj postaramy się nieco przybliżyć w co inwestować tak by nie stracić, a zyskać.

Fundusz inwestycyjny

Fundusz inwestycyjny to nic innego jak specjalny podmiot, któremu powierzyć możemy swoje nadwyżki finansowe. Kiedy już to zrobimy, inwestuje on wszystkie zgromadzone pieniądze, w oparciu o swoje informacje oraz zdobyte dotąd doświadczenie. Osoby pracujące w funduszach inwestycyjnych posiadają szeroką wiedzę, co z kolei pozwala na poprawną ocenę ryzyka danej inwestycji.

Fundusz inwestycyjny to podmiot, który pozwala na generowanie zysków nawet początkującym osobom. To nie my, a jego pracownicy bowiem, podejmują decyzje związane z inwestowaniem. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z tego typu usług, będzie się wiązało z opłaceniem dodatkowej prowizji.

Inwestowanie w obligacje

Obligacje to nic innego jak papiery wartościowe, które nabyć możemy na okres krótki, średni bądź długi. Jest to swego rodzaju pożyczka dla danego przedsiębiorcy, który w ramach podziękowania, systematycznie będzie wypłacał nam za to określone odsetki. W określonym czasie emitent zobowiązuje się wykupić od nas nabyte papiery wartościowe.
Inwestując w obligacje będziemy mogli zdecydować się na obligacje skarbowe, które są niezwykle bezpieczne, jednakże nie przynoszą zawrotnych zysków oraz na obligacje korporacyjne, które niosą za sobą nieco większe ryzyko, mogąc przy tym doprowadzić do wygenerowania znacznie wyższych zysków. Obligacje korporacyjne dzielą się na te z zabezpieczeniem oraz te bez niego. W sytuacji problemów finansowych przedsiębiorstwa, obligacje korporacyjne z zabezpieczeniem, pomogą nam odzyskać należności.

Inwestowanie w nieruchomości

Nieruchomości to niezwykle atrakcyjna metoda pomnażania swoich nadwyżek finansowych. Uchodzą one bowiem za niezwykle atrakcyjne, a to wiąże się z kolei z niewielkim ryzykiem inwestycyjnym jakie za sobą niosą. Kupione nieruchomości można dalej odsprzedać, jednakże zdecydowanie korzystniejszą opcją będzie tutaj oddanie ich pod wynajem. Jedynym minusem tej inwestycji jest to, że wymaga ona sporego kapitału. Jeśli jednak posiadasz chęci oraz pieniądze, nie masz nad czym się zastanawiać. Rynek nieruchomości to opłacalna, a przede wszystkim bezpieczna inwestycja.

Każda osoba, która chce zacząć inwestować, powinna znać kilka podstawowych pojęć związanych z rynkiem inwestycyjnym. Prezentujemy kilka definicji, z którymi musisz być za pan brat.

Oprocentowanie obligacji

Oprocentowanie obligacji to nic innego jak wysokość odsetek, które zostaną nam wypłacone. W zależności od oferty na jaką się zdecydujemy, odsetki mogą być wypłacane co 3 miesiące, pół roku lub nawet rok. Warto również tutaj zaznaczyć, że zdecydować się możemy na obligacje o zmiennej lub stałej stopie oprocentowania.

Zabezpieczenia

Jeśli jesteś dopiero początkującym inwestorem, warto zainteresować się takimi produktami, które z większym prawdopodobieństwem dadzą Ci zysk. Istnieje bowiem grupa obligacji, które posiadają zabezpieczenie. Zaliczają się do nich obligacje skarbowe oraz część obligacji korporacyjnych. Przed ich zakupem jednak, warto sprawdzić pozycje firmy w ostatnich latach oraz rodzaj zabezpieczeń.

Kowenanty

Kowenanty to swego rodzaju zabezpieczenie obligacji, którymi są specjalne zapisy chroniące kupujących obligacje. Należy ich przestrzegać ponieważ jeśli zostaną złamane, emitent poniesie adekwatne do tego konsekwencje w różnych postaciach.

Rentowność obligacji

Rentowność obligacji to inaczej stopa zwrotu kapitału jaki w nie zainwestowaliśmy. Na rynku pierwotnym jest ona bardzo prosta do wyliczenia. Rynek wtórny Catalyst wymaga jednak nieco większego zaangażowania w ten proces.

Data wykupu oraz odsetki

Data wykupu to nic innego jak dzień, w którym emitent ma obowiązek wykupić obligacje od ich właściciela. Odsetki natomiast wypłacane są nam okresowo co bez wątpienia jest sporym plusem. W dniu ustalenia prawa do odsetek musimy być już jednak właścicielami danych obligacji. Dzień ten to zazwyczaj 6 dzień przed terminem spłaty odsetek.

Poważne inwestowanie na rynku, które ma generować zyski wiąże się z posiadaniem określonej wiedzy. Warto wczytać się w niektóre pojęcia, aby w przyszłości nie spotkały nas przykre niespodzianki.

Inwestycje w nieruchomości z licytacji komorniczych
Jak przeprowadzać transakcje na nieruchomościach?
Nieruchomości z wierzytelności i licytacji
Nieruchomości, czyli sposób na bezpieczną przyszłość
Pewny zysk - gdzie lokować swoje nadwyżki finansowe
Pułapki finansowe
Rodzaje inwestycji

Zastanawiając się w co najlepiej zainwestować pieniądze, wiele osób weźmie pod uwagę nieruchomości z licytacji i wierzytelności. Każdy, kto choć trochę interesuje się inwestycjami słyszał o takim rozwiązaniu i o tym, że jest bardzo korzystne. Rzeczywiście – jest to prawda, pod warunkiem, że dana nieruchomość jest bezpieczna i ma uregulowany status prawny. Niestety pewne ryzyko z tym związane jest niemal zawsze, choć oczywiście można je zminimalizować.

Skąd czerpać informacje o licytacjach?

Komornik ma obowiązek informować o nadchodzącej licytacji nieruchomości z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Takie powiadomienia można znaleźć na stronie Krajowej Rady Komorniczej (www.licytacje.komornik.pl), ale też w lokalnych gazetach i stronach internetowych oraz na budynkach sądów i siedzib gmin.

Co sprawdzić zanim przystąpimy do licytacji?

Tym, co każdego inwestora powinno zainteresować, jest nie tylko sama cena zakupu nieruchomości, ale też inne czynniki, takie jak stan prawny nieruchomości. Należy też wybrać się do kancelarii komornika lub sądu rejonowego i tam zdobyć raport biegłego sądowego, wypis z rejestru gruntów, odpis protokołu oszacowania nieruchomości i dowiedzieć się kto w danym momencie ma prawo do zajmowania danego mieszkania czy lokalu. Warto też upewnić się, że obecny właściciel nie dysponuje nieruchomością na prawie dożywocia.

Oczywiście poza tym koniecznie należy wybrać się na obejrzenie nieruchomości. To również umożliwia komornik, choć wcześniej dobrze jest też po prostu zadzwonić do windykatora i wypytać o szczegóły.

Dopiero mając pełen obraz sytuacji można wpłacić rękojmię.

Zysk z zakupu nieruchomości z licytacji komorniczej

Pierwsza licytacja zawsze rozpoczyna się od 75% wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę. Licytacja ma miejsce nawet wówczas, gdy bierze w niej udział tylko jeden kupujący. Jeśli pierwsza licytacja nie zakończy się sprzedażą, będzie organizowana kolejna, gdzie cena wywoławcza będzie stanowiła około 60% wartości. Przeważnie jednak ostateczna cena waha się w granicach 80-90% wartości ustalonej przez rzeczoznawcę.

Na jakie utrudnienia trzeba się przygotować?

Cała operacja nie kończy się na momencie wylicytowania nieruchomości za dobrą cenę. O ile nowy nabywca jest zwolniony z obciążenia domu lub mieszkania hipoteką i innymi roszczeniami, to jednak musi przestrzegać prawa najmu osób trzecich i prawa dożywotniego użytkowania.

Należy też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ po wygraniu licytacji zaczyna się proces ustanawiania nowego właściciela. Zanim uprawomocni się wyrok sądu, dłużnik ma prawo odwoływać się, co jeszcze bardziej wydłuża ten okres.

Jeśli w zakupionym przez nas mieszkaniu są lokatorzy, konieczne będzie zapewnienie im lokalu zastępczego.

Nieruchomości od funduszy sekurytyzacyjnych

Prawo bankowe przewiduje, że wierzytelności kredytowe, których zabezpieczeniem są nieruchomości, mogą być sprzedawane wyłącznie instytucjom sekurytyzacyjnym. Własny fundusz sekurytyzacyjny pozwala na zakup nieruchomości za ułamek ceny rynkowej, by w momencie sprzedaży trafiały na rynek z ceną nieco poniżej rzeczywistej wartości, co gwarantuje szybką sprzedaż ze sporym zyskiem bez ryzyka.

Choć oba rozwiązania – licytacje i fundusze sekurytyzacyjne – są do siebie podobne – w którymś punkcie łączy je nabycie nieruchomości, to jednak inwestowanie poprzez fundusz sekurytyzacyjny ma sporą przewagę. Inwestor może więcej zdziałać dysponując mniejszą kwotą na zakup. 

Kiedy warto zainwestować w nieruchomości?

Inwestycje w nieruchomości poleca się przede wszystkim inwestorom, którzy cenią sobie bezpieczeństwo inwestycji i posiadają znaczny kapitał początkowy. Bezpieczeństwo zapewnia przede wszystkim rosnąca wartość mieszkań. Dlatego jeśli w danej dzielnicy planowane są nowe inwestycje, można zakładać, że nieruchomości na jej terenie przyniosą zysk, niezależnie od tego, czy inwestor zdecyduje się na sprzedaż, czy na wynajem. Wystarczy, że w pobliżu powstanie nowe centrum handlowe, siłownia itp.

Inwestycje w nieruchomości wymagają też dużej wiedzy i doświadczenia na rynku. Aby przewidzieć, czy inwestycja pozwoli pomnożyć kapitał, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. popyt, lokalizację, zmiany w oprocentowaniach kredytów, sytuację rynkową, kurs walut i wiele innych. Dlatego ten rodzaj inwestycji poleca się bardziej doświadczonym inwestorom.

Zakup nieruchomości

Przy kupnie mieszkania należy przede wszystkim upewnić się, że jego stan prawny i techniczny jest zgodny z tym, co deklaruje właściciel. Należy zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły związane z nieruchomością. Przydadzą się też umiejętności handlowe, aby wynegocjować najlepszą cenę. 

Nieruchomości z licytacji komorniczych

Transakcje na nieruchomościach komorniczych należą do najbardziej zyskownych. Podczas licytacji można nabyć mieszkanie nawet za 2/3 jego wartości. Należy jednak pamiętać, że mieszkania z licytacji komorniczych to nieruchomości o niepewnym stanie prawnym, dlatego przed przystąpieniem do licytacji dobrze jest dokładnie sprawdzić zasadność swojej inwestycji.

Nieruchomości będące zabezpieczeniem bankowych wierzytelności hipotecznych

Mieszkania z sekurytyzacji aktywów bankowych pochodzą z prężnie rozwijającego się w Polsce rynku, który posiada bardzo duży potencjał zysku. Niestety osoby fizyczne mogą zazwyczaj uczestniczyć w podobnych inwestycjach jedynie poprzez zakup obligacji. Zdarza się jednak, że inwestorzy mogą odkupić nieruchomości sekurytyzacyjne od wyspecjalizowanych firm finansowych.

Do jednych z najpewniejszych inwestycji należy rynek nieruchomości. Obiecujące perspektywy dają nam tutaj również nieruchomości z wierzytelności. Warto jednak wiedzieć o nich kilka podstawowych rzeczy zanim przystąpi się do zakupu.

Wolne od koniunktury rynkowej

Rynek inwestycji to często niezwykle obiecujące pozycje, jednakże zdecydowana część z nich, zależna jest od koniunktury. A ta z kolei nie zawsze bywa dla nas łaskawa. Nierzadko produkty w które zainwestowaliśmy, przynoszą z czasem o wiele mniejszy zysk niż ten jaki pierwotnie zakładaliśmy. Jest to głównym powodem, dla którego niejeden z nas poszukuje innych sposobów na pomnażanie swoich środków. Koniunktura rynkowa nie ma natomiast wpływu na nieruchomości z wierzytelności dlatego warto się nimi nieco bardziej zainteresować.

Nieruchomości z wierzytelności i licytacji, czyli naprawdę spore możliwości

Nieruchomości z wierzytelności i licytacji dają nam naprawdę spore pole do popisu. Dzięki nim, pomnażać swoje środki możemy na kilka różnych sposobów. Najbardziej znanym oraz popularnym jest oczywiście wykup takiego mieszkania i oddania go pod wynajem. Nie wszyscy z nas jednak dysponują tak dużą gotówką. Jeśli nie posiadasz aż tyle pieniędzy, warto zainteresować się wykupem obligacji korporacyjnych spółek, które zarządzają nieruchomościami. Warto zdecydować się na obligacje z zabezpieczeniem.

Uwaga na haczyki

Decydując się na zakup mieszkania z wierzytelności i licytacji, warto wziąć pod uwagę to, że mogą być one jeszcze zamieszkiwane i trzeba będzie pokryć koszty tymczasowego lokum zastępczego dla poprzednich właścicieli. Czasami sytuacja wymaga eksmisji, za którą także trzeba będzie zapłacić. Wydatki te trzeba wliczyć w cenę mieszkania.

Obejrzyj wybrane przez siebie mieszkanie

Niektóre oferty mieszkań z wierzytelności mogą wydawać nam się niezwykle atrakcyjne. Warto jednak osobiście obejrzeć je przed zakupem tak, aby mieć pewność, że proponowana cena jest adekwatna do stanu lokalu. Dużą rolę odegra tutaj stan budynku, klatki schodowej, ostatnia data wymiany instalacji.

Nieruchomości z wierzytelności kredytowych nie dla wszystkich

Według przepisów, wierzytelności kredytowe zabezpieczone nieruchomościami, mogą być odsprzedawane tylko wyspecjalizowanym instytucjom. Aby choć pośrednio zarabiać za ich pomocą, można zdecydować się na zakup obligacji z nimi związanych.

Nie od dziś wiadomo, że rynek nieruchomości cieszy się sporym zainteresowaniem wśród ludzi. Kupujemy bowiem domy i mieszkania nie tylko dla siebie, ale i pod inwestycje. Bez wątpienia jest to bezpieczny sposób na lokowanie swoich środków finansowych.

Nieruchomości – inwestuj bezpiecznie

Rosnące zainteresowanie rynkiem nieruchomości nie wynika jedynie z bezpieczeństwa jakie on nam zapewnia. Dzieje się tak również dlatego, że banki od jakiegoś czasu oferują nam kredyty ze stosunkowo niską stopą oprocentowania, które zwyczajnie opłaca się brać.

Ponadto, popularne niegdyś lokaty bankowe, niestety nie pozwalają generować wysokich zysków a w przypadku nagłego wybrania z nich pieniędzy, narażają nas wręcz na straty lub powrót do punktu wyjścia.
Lokowanie kapitału na rynku mieszkaniowym historycznie praktycznie zawsze przynosi zyski dlatego postrzegane jest przez wszystkich jako tak bezpieczne i rentowne.

Rynek nieruchomości dla zamożnych?

Z roku na rok zauważyć możemy rosnące zainteresowanie ekskluzywnymi lokalami. Ludzie decydują się na domy i mieszkania o coraz wyższym standardzie dlatego rynek nieruchomości staje się coraz bardziej otwarty dla inwestorów z zasobnymi portfelami. Jest to bez wątpienia bardzo dobra metoda na generowanie zysków nie tylko dla nas, ale i dla osób zza granicy, których stale u nas przybywa.

Zainwestuj z niższym kapitałem

Rynek nieruchomości praktycznie zawsze wymaga zainwestowania naprawdę sporych sum pieniędzy, nawet jeśli nie zdecydujemy się na zakup luksusowego apartamentu. Co jednak jeśli faktycznie nie posiadamy takich sum, jednakże chcielibyśmy zainwestować? W tym przypadku, jedynym wyjściem jakie istnieje jest zakup nieruchomości z wierzytelności i licytacji. Jeśli uda nam się dotrzeć do źródeł, które na to pozwolą, kupimy lokal nawet za ułamek jego wartości rynkowej. Bez wątpienia jest to kusząca opcja, którą warto się choć w pewnym stopniu zainteresować.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to grupa ludzi, która oferuje nam zarządzanie naszym kapitałem obiecując przy tym dosyć wysokie zyski. Brzmi świetnie, prawda? Jest jednak jeden mankament takiej inwestycji. Nikt nie zrobi tego bowiem za darmo. Fundusz taki, owszem, posiada odpowiednią wiedzę do zarządzania naszym kapitałem, dzięki czemu wygeneruje nam wyższe zyski niż sami byśmy mogli, jednakże pobierze od tego opłaty. Zatem, przed podjęciem decyzji o współpracy, warto dokładnie przyjrzeć się stopom zwrotu z ostatnich miesięcy oraz opłatom jakie będziemy musieli ponieść. Wyróżniamy fundusze rynku pieniężnego.

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe to nic innego jak swego rodzaju rachunki, które pozwalają nam zamrozić na nich swoje pieniądze. Jedyne co musimy zrobić to określić czas na jaki je wpłacimy i ich kwotę. Na chwilę obecną nie musimy nawet iść do banku- założymy ją za pośrednictwem Internetu.

W lokatach wyróżnić możemy stałe oraz zmienne oprocentowanie, z czego pierwsze lepiej sprawdzi się przy krótkim okresie zamrożenia, a drugie w nieco dłuższym.

Co warto zrobić? Na pewno rozsądnym będzie tutaj podzielenie swojego kapitału na kilka różnych lokat. Dlaczego? Gdy zajdzie konieczność nagłego wybrania pieniędzy, wówczas stracimy jedynie część odsetek. W przypadku jednego rachunku byłaby to niestety całość.

Lokaty bankowe to bezpieczna inwestycja jednakże nie przynosząca zawrotnych zysków, gdyż ich oprocentowanie zazwyczaj jest stosunkowo niskie.

Obligacje

Jeśli chcemy trochę zarobić, jednakże boimy się ryzyka, odpowiednią opcją będzie tutaj dla nas zainwestowanie w obligacje. Są to produkty, które posiadają swego rodzaju zabezpieczenie w różnej postaci. Nie zapomnij jednak, zapoznać się przed inwestycją, z pozycją firmy oraz pewnością ich zabezpieczeń.

Inwestycje finansowe to obiecująca perspektywa zarobków, która jedna niesie za sobą pewne ryzyko. Warto zatem uważać na podejrzane rzeczy i przestrzegać podstaw poruszania się po rynku finansowym. Szczególnie narażeni na straty będą tutaj oczywiście początkujący inwestorzy dlatego powinni naprawdę uważać i dokładnie przemyśleć każdy swój ruch.

Bańki spekulacyjne

Bańsa spekulacyjna to nic innego jak niezrównoważony wzrost lub spadek cen aktywów. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których ceny akcji znacznie zaczynają rosnąć w górę, jednakże ich wartość rynkowa nie ma realnego pokrycia w rzeczywistości. Bańki spekulacyjne rosną głównie za sprawą inwestorów o dużych kapitałach, do których dołączają w późniejszym okresie indywidualni inwestorzy. Przykładem takiego zjawiska bez wątpienia jest bitcoin. W takich zjawiskach, następuje po jakimś czasie moment, w którym okazuje się, że mamy do czynienia z przewartościowaną inwestycją. Ludzie z dużym kapitałem najwięcej zarabiają właśnie wtedy, kiedy dołącza do nich spore grono indywidualnych inwestorów.

Podejrzanie wysokie stopy zwrotu

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem, nierzadko kuszą się na produkty z obiecaną wysoka stopą zwrotu. Nie ma w tym nic złego, jednakże muszą one pamiętać o tym, że im większa stopa zwrotu tym ryzyko inwestycyjne wyższe. Jeśli chcesz inwestować bezpiecznie, warto wybrać produkty o nieco niższych stopach zwrotu.

Dodatkowe koszty

Nierzadko inwestycje wiążą się z dodatkowymi kosztami. Należy zatem pamiętać o wszystkich opłatach manipulacyjnych oraz tych za zarządzanie. Dopiero po ich uwzględnieniu w obliczeniach, otrzymamy faktyczny zysk, który będzie nam przypadał. Pominięcie tych wartości doprowadzi nas do błędnych wyników, a w efekcie do niższych zysków niż te, które wyliczyliśmy.

Inwestowanie wiąże się zatem z określonymi czynnościami, opłatami oraz pojęciami, które trzeba znać i przestrzegać, aby finalnie faktycznie otrzymać zyski. Początkujący inwestorzy powinni dokładnie zaznajomić się z wszelkimi zasadami panującymi na rynku inwestycyjnym zanim rozpoczną na nim jakiekolwiek aktywności.

Podmiot dokonujący inwestycji

Inwestycje podzielić możemy na 3 rodzaje. Wyróżnimy tutaj inwestycje państwowe, inwestycje prywatne, które podejmowane są jedynie przez indywidualnych inwestorów oraz prywatne instytucje, a także inwestycje komunalne, które podejmowane są przez samorządy terytorialne.

Czas trwania inwestycji

Inwestycje dzielimy na krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe. Analogicznie, adekwatnie do tego na które z nich się zdecydujemy, będą one trwały mniej niż rok, więcej niż rok, ale mniej niż pięć lat lub ponad pięć lat. To na jaki okres zamrozimy swoje środki zależeć będzie od nas samych.

Cel i charakter

Inwestycje podzielić możemy również na ich cel oraz charakter. Wyróżnimy tutaj inwestycje zwiększające nasz kapitał, zabezpieczające go, a także takie, które przyniosą nam stały dochód.

Przedmiot inwestycji

Inwestycje dzielimy także na rzeczowe, finansowe, a także te w kapitał ludzki. Pierwsze z nich mają charakter materialny, drugie niematerialny. Przykładem inwestycji materialnej będzie zakup domu, a niematerialnej kupienie obcych walut, akcji lub obligacji korporacyjnych.

Inwestycje zatem dzielą się na wiele różnych rodzajów. To na jakie się zdecydujemy zależy tylko od nas samych. Warto jednak dobrze przemyśleć swój wybór ponieważ może on nieść za sobą spore konsekwencje w postaci strat. Powinniśmy zatem dokładnie zapoznać się z danym produktem oraz spółką, która go oferuje, a także trzeźwo określić swoje możliwości. Jeśli zachowamy wszelkie zasady ostrożności, powinniśmy w miarę upływu czasu wygenerować pewne zyski. Produktów jest tak wiele, że bez wątpienia każdy znajdzie taki, który będzie mu w pełni odpowiadał nie tylko perspektywą zysku, ale i stopniem ryzyka inwestycyjnego. Warto zatem rozważyć pomnożenie swoich nadwyżek finansowych.

Obligacje korporacyjne
Obligacje w emisjach prywatnych
Obligacje skarbowe - z której oferty skorzystać
Jak wygląda proces zakupu obligacji?
Obligacje skarbowe, czy korporacyjne
Obligacje w emisjach prywatnych - proces nabycia
Jak inwestować w obligacje korporacyjne?

Posiadając wolne środki finansowe zawsze zastanawiamy się, w co je zainwestować, żeby osiągnąć jak najlepszy, a jednocześnie bezpieczny zysk. Oba te kryteria rzadko są spełnione jednocześnie. Przy inwestycjach zazwyczaj obowiązuje jedna zasada: małe ryzyko – mały zysk, duże ryzyko – duży zysk. Istnieje jednak sposób, który redukując ryzyko zapewnia stosunkowo wysoką stopę zwrotu jednocześnie. Są to obligacje korporacyjne.

Właśnie dlatego coraz więcej osób lokuje swoje środki w obligacjach korporacyjnych. Inwestorzy widzą w nich ogromny potencjał i możliwość skutecznego pomnażania kapitału.

Czym są obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe, które zostały wyemitowane przez dane przedsiębiorstwo i stwierdzają jego zadłużenie względem posiadacza obligacji.

W zależności od pierwotnego terminu wykupu, obligacje korporacyjne dzielą się na:

  • krótkoterminowe,
  • średnioterminowe,
  • długoterminowe.

Czy i dlaczego warto zainwestować w obligacje korporacyjne?

1. Redukcja ryzyka

Obligacje korporacyjne są emitowane przez różne przedsiębiorstwa. Dzięki temu inwestor ma szeroki wybór instrumentów finansowych. Bardzo łatwo można znaleźć wśród nich takie, które należą do stabilnych spółek co podnosi bezpieczeństwo inwestycji.

Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę na to, czy wysokie oprocentowanie obligacji ma pokrycie w stabilnej sytuacji finansowej. Jeśli tak nie jest, nie powinniśmy inwestować w obligacje takiego emitenta. Jeśli będziemy o tym pamiętać, unikniemy pułapki pozornie pewnego zysku.

2. Wysoka stopa zwrotu

W kwestii zwrotu z inwestycji obligacje korporacyjne pozwalają zyskać znacznie więcej niż popularne lokaty. Im lepiej potrafimy ocenić wiarygodność spółki, tym bardziej redukujemy ryzyko i większego zwrotu z inwestycji możemy się spodziewać. Do trafnej oceny przyda się przede wszystkim wiedza o inwestycjach w obligacje i doświadczenie w pomnażaniu kapitału w ten sposób.

3. Proste zasady

Rozpoczęcie inwestycji wiąże się jedynie z założeniem rachunku maklerskiego. Zakupione papiery wartościowe są na nim widoczne, a dzięki temu można łatwo i szybko sprawdzić stan konta. Odsetki z inwestycji otrzymujemy w określonych przez emitenta terminach na ten sam rachunek.

4. Możliwość inwestycji nadwyżek finansowych

Zakup obligacji wcale nie oznacza zamrożenia środków – przeciwnie, zazwyczaj można dowolnie sprzedawać i kupować kolejne obligacje korporacyjne, a pomnożone środki lokować w innych instrumentach finansowych.

Co trzeba posiadać, żeby móc zainwestować w obligacje korporacyjne?

Jeśli zależy nam na wysokiej stopie zwrotu i ograniczonym ryzyku to powinniśmy zainwestować w poszerzenie swojej wiedzy o inwestowaniu i znajomości rynku. Tylko wtedy będziemy mogli trafnie ocenić wiarygodność spółek oferujących obligacje korporacyjne i dokonać trafnych wyborów inwestycyjnych.

Na czym polega inwestycja w obligacje w emisjach prywatnych?

Obligacje w emisjach prywatnych to dłużne papiery wartościowe, które określają wartość zadłużenia emitenta wobec inwestora. Celem ich emisji jest zdobycie kapitału, który dana firma przeznaczy na inwestycje, np. handel nieruchomościami.

Ten rodzaj obligacji przynosi korzyści obu stronom transakcji. Firma pozyskuje potrzebne środki, a inwestorzy lokują swój wolny kapitał. Obligacje w emisjach niepublicznych gwarantują stałe oprocentowanie i regularnie wypłacany kupon.

Proces emisji i inwestycji w obligacje w emisjach prywatnych

Zgodnie z treścią Ustawy o obligacjach, po wyemitowaniu obligacji firma może poinformować o tym fakcie maksymalnie 149 osób. Zawiadomienia muszą być imienne, a informacja o emisji obligacji nie może zostać upubliczniona. Odbiorcy zawiadomień są zobowiązani do podjęcia decyzji, czy chcą zainwestować w obligacje danego przedsiębiorstwa, czy nie.
Potencjalni inwestorzy otrzymują Propozycję Nabycia Obligacji, która zawiera szczegółowe dane o ofercie, m.in. cel i datę emisji obligacji, cenę, oprocentowanie, termin oferty czy uprawnienia obligatariuszy. Dodatkowo otrzymują sprawozdanie finansowe spółki, o ile wcześniej nie zostało ono podane do wiadomości publicznej.

Czym różnią się obligacje w emisjach prywatnych od tych w emisjach publicznych?

Eksperci najczęściej zwracają uwagę na jedną różnicę pomiędzy obligacjami w emisjach prywatnych i publicznych: te pierwsze charakteryzuje znacznie krótszy czas pomiędzy emisją a uplasowaniem. Firmy prywatne nie muszą przedstawiać memorandum informacyjnego ani prospektu emisyjnego, co znacznie skraca cały proces. Dzięki temu zakup obligacji w emisjach niepublicznych jest dużo szybszy i łatwiejszy.

Ponadto obligacje w emisjach prywatnych są bardziej elitarne, ponieważ możliwość inwestycji ma tylko 149 inwestorów wybranych przez przedsiębiorstwo.

Jak zacząć inwestować w obligacje w emisjach niepublicznych?

Na samym początku należy zadbać o to, by znaleźć się w gronie 149 osób, które otrzymają informację o emisji obligacji. Aby to zrobić, najlepiej jest wysłać swoje dane emitentowi, aby w chwili emisji obligacji mógł skontaktować się z odpowiednimi osobami.

Po otrzymaniu oferty zakupu obligacji należy podjąć decyzję, czy warto inwestować w daną firmę, czy nie. Jeśli decyzja będzie zakładała inwestycję, inwestor musi wypełnić, podpisać i przesłać formularz Przyjęcia Propozycji Nabycia Obligacji w emisjach prywatnych.

Kolejnym krokiem jest wpłata określonej kwoty na konto emitenta. 

Jeśli inwestorów będzie zbyt wielu, mogą oni otrzymać mniej obligacji, niż wcześniej zadeklarowali lub nie dostać ich wcale. W drugim przypadku niedoszli nabywcy dostają zwrot wpłaconej kwoty.

Na końcowym etapie obligacje w formie dokumentu trafiają do swoich nowych właścicieli. W wyznaczonym terminie wrócą do pierwotnej firmy, która wykupi je od nabywców za ustaloną kwotę. W ten sposób obligacje w emisjach niepublicznych pozwolą inwestorom pomnożyć zainwestowany kapitał.

Oferty publiczne oraz prywatne

Oferty publiczne, jak sama nazwa wskazuje to oferty których wszelkie dane są jawne i dostępne praktycznie dla każdego z nas. Szczegółów możemy szukać w prospekcie emisyjnym, który utrzymuje swoją ważność przez rok. W tym przypadku nabywać produkty możemy bezpośrednio u oferujących je lub za pośrednictwem domu maklerskiego.

Co z ofertą prywatną? Tutaj mamy już pewne ograniczenia. Przede wszystkim, propozycja nabycia obligacji może być przekazana jedynie 149 osobom i kierowana jest ona do konkretnych jednostek o znanych danych osobowych. W tym przypadku również możemy zwrócić się bezpośrednio do emitenta lub zarejestrować w domu maklerskim. 

Fundusze obligacji

Fundusze obligacji to nic innego jak wyspecjalizowane jednostki, które inwestują za nas. Działają one na zasadzie zbiorowego inwestowania, co pozwala im na zgromadzenie wysokiego kapitału. Jak to działa? Przekazujemy swój kapitał, a eksperci zatrudnieniu w funduszu je inwestują. 

Catalyst

Catalyst to nic innego jak wtórny rynek, który został zorganizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Na tym rynku znajdziemy produkty niezwykle bezpieczne, ale i te, które niosą za sobą wyższe ryzyko równocześnie obiecując większe zyski. Aby skorzystać z oferty Catalyst, będziemy musieli założyć rachunek maklerski. Ten z kolei wiąże się z prowizją dla domu maklerskiego od każdej przeprowadzonej przez nas transakcji.

Obligacje już dawno zyskały duże powodzenie wśród inwestorów w Polsce i za granicą. Zarówno firmy, jak i osoby prywatne pomnażają kapitał, kupując obligacje skarbowe i korporacyjne na rynku pierwotnym lub wtórnym.

Wyjaśniamy, jak wygląda proces zakupu poszczególnych rodzajów obligacji.

Proces zakupu obligacji skarbowych i korporacyjnych

Obligacje skarbowe

Są to obligacje, które najlepiej jest nabyć z myślą o średnio lub długoterminowej inwestycji. Ich największą zaletą jest gwarantowany przez Skarb Państwa zysk, a wadą niskie oprocentowanie.

Ponieważ są to obligacje emitowane przez Skarb Państwa, można je nabyć wyłącznie za pośrednictwem banków. Można zakupić obligacje w ich placówkach, a coraz częściej także przez Internet lub telefon. 

Obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne przynoszą znacznie większy zysk niż obligacje skarbowe. Wybierając inwestycje w obligacje korporacyjne należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania oraz wiarygodność emitenta.

Proces zakupu obligacji na rynku pierwotnym i wtórnym

Rynek pierwotny

Obligacje na rynku pierwotnym charakteryzują się tym, że możliwość ich kupna i sprzedaży jest ograniczona w czasie, a wartość obligacji ustala emitent. Można je nabyć za pośrednictwem niektórych banków i domów maklerskich. Aby zakupić obligacje, należy zgłosić się do organizatora emisji w trakcie trwania oferty.

Istnieją dwa rodzaje ofert obligacji na rynku pierwotnym – prywatne i publiczne.

Obligacje w emisjach prywatnych. Informację o emisji obligacji otrzymuje maksymalnie 149 zainteresowanych osób i tylko one mogą zostać inwestorami w danej ofercie. Obligacje nabywa się u samego emitenta, a w emisji pośredniczą firmy doradcze i inwestycyjne.

Obligacje w emisjach publicznych. Ten rodzaj obligacji kieruje się do więcej niż 149 inwestorów. Oferta jest podawana do publicznej wiadomości za pomocą prasy, Internetu czy telewizji. Pośrednikiem emisji często są firmy inwestycyjne.

Rynek wtórny

Polski rynek wtórny obligacji korporacyjnych i komunalnych nosi nazwę Catalyst i już od kilku lat działa na Giełdzie Papierów Wartościowych. Od rynku pierwotnego różni się tym, że czas kupna i sprzedaży obligacji jest nieograniczony, a cenę papierów wartościowych kształtuje rynek – im większym zainteresowaniem cieszą się dane obligacje, tym wyższa jest ich cena.

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to nic innego jak produkty, które nasz Rząd wykorzystuje do finansowania. Uchodzą one za jedne z najbezpieczniejszych oraz niosą za sobą znikome ryzyko inwestycyjne. Zdecydować się tutaj będziemy mogli na stałe lub zmienne oprocentowanie oraz na jeden z trzech okresów zapadalności:

  • 2 letni,
  • 5 letni,
  • 10 letni.

Oprocentowanie uzależnione będzie w tym wypadku nie tylko od sytuacji jak będzie miała miejsce na rynku, ale i od okresu zapadalności na jaki się zdecydujemy. Sam okres zapadalności to nic innego jak czas trwania instrumentu finansowego.

Jest to bezpieczna inwestycja, ze względu na to, że wykupienie obligacji wraz z odsetkami, gwarantuje nam Państwo. Niesie ona za sobą oczywiście pewnego rodzaju ryzyko, jednakże jest ono znikome. Sytuacja zmieniłaby się dla nas na niekorzystną jeśli doszłoby do bankructwa Państwa, a jak wiemy nie następuje to z dnia na dzień. Obligacje skarbowe to dobra inwestycja, jednakże generująca niekoniecznie wysokie zyski. Pod tym kątem, zdecydowanie lepszym wyborem będą obligacje korporacyjne.

Obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne mają bardziej atrakcyjne oprocentowanie niż skarbowe, jednakże niosą również ze sobą większe ryzyko inwestycyjne. 

Mimo wszystko, można wyszukać obligacje korporacyjne, które nie będą za sobą niosły dużego ryzyka. Najlepiej wybierać te z nich, które posiadają swego rodzaju zabezpieczenia osobiste lub rzeczowe. Taki wybór pozwoli wygenerować satysfakcjonujące zyski znacznie ograniczając ryzyko inwestycyjne.

Według przepisów obligacje emisji prywatnych mogą być kierowane jednocześnie jedynie do 149 osób. Jeśli liczba ta zostanie przekroczona, wówczas jej status się zmienia. Przyjrzyjmy się bliżej jak działają obligacje w emisjach prywatnych.

Jak nabyć obligacje w emisjach prywatnych?

Aby nabyć obligacje w emisjach prywatnych, trzeba podjąć kilka koniecznych kroków. Oto one:

  • wypełnienie i odesłanie wstępnej deklaracji zainteresowania,
  • zapoznanie się z propozycją nabycia oraz decyzja,
  • przekazanie potwierdzenia akceptacji warunków nabycia obligacji.

W tym wypadku nie występują prospekty emisyjne co znacznie upraszcza cały proces oraz skraca czas oczekiwania na jego zakończenie. Jest on zatem nieco bardziej atrakcyjny niż obligacje publiczne.

Jak zostać adresatem?

Od pewnego czasu przepisy dotyczące obligacji w emisjach prywatnych zostały mocno zaostrzone, a co za tym idzie, znacznie utrudniło to dotarcie do nich. Jeśli mimo wszystko chcemy nabyć obligacje w emisjach prywatnych, najlepszym sposobem na zostanie adresatem takiej oferty, będzie bezpośredni kontakt z wybranym emitentem oraz pozostawienie mu swoich danych. Można również zwrócić się o pomoc do domów maklerskich.

Obligacje korporacyjne – czym w rzeczywistości są?

Ten rodzaj obligacji jest emitowany przez przedsiębiorstwa, które chcą pozyskać od inwestorów środki finansowe na własne inwestycje. W tym celu rozpoczynają emisję dłużnych papierów wartościowych, które określają zadłużenie firmy względem posiadacza obligacji. Po określonym czasie inwestor otrzymuje zwrot swojego wkładu razem z należnymi odsetkami.

Obligacje korporacyjne mogą mieć formę krótko, średnio i długoterminową. Choć odsetki są zazwyczaj wypłacane na bieżąco, przed upływem terminu obligacji nie ma możliwości wypłaty początkowej kwoty inwestycji. Dlatego przy wyborze warto pamiętać, że ulokowanie kapitału w obligacjach korporacyjnych będzie oznaczało zamrożenie części środków na jakiś czas.

Ile zarabia inwestor?

Zarobek inwestora zależy od rodzaju zakupionych obligacji. Najczęściej spotyka się obligacje kuponowe, które posiadają określone oprocentowanie. Zysk z inwestycji zależy od wysokości tego oprocentowania. Drugim rodzajem obligacji są obligacje zerokuponowe. Jeśli w nie zainwestujemy, o naszym zysku będzie decydował dyskont od wartości nominalnej obligacji.

Znaczny zysk można też osiągnąć, handlując obligacjami na rynku wtórnym. Jest to jednak dość trudne, ponieważ inwestorzy, którzy nabyli obligacje na rynku pierwotnym i czerpią z nich zyski, niechętnie pozbywają się swoich papierów wartościowych.

Stałe czy zmienne oprocentowanie? To zależy.

Obligacje korporacyjne o stałym oprocentowaniu są opłacalne, kiedy przewidujemy, że stopy procentowe spadną. Te o zmiennym oprocentowaniu warto nabyć wtedy, gdy obserwujemy wzrost stóp procentowych.

Gdyby trzeba było jednoznacznie stwierdzić, który z tych dwóch rodzajów obligacji jest korzystniejszy, odpowiedź brzmiałaby: te o stałym oprocentowaniu. Pozwalają bowiem dokładnie przewidzieć zysk z inwestycji i są znacznie mniej ryzykowne.

Jakie obligacje korporacyjne będą najlepszą inwestycją?

Warto inwestować w te przedsiębiorstwa, które mają dobrą perspektywę rozwoju na rynku. Najczęściej są to m. in. renomowani deweloperzy oraz firmy działające na rynku wierzytelności. Przedsiębiorstwami, które działają na obu tych rynkach, są firmy skupujące nieruchomości z sekurytyzacji bankowej. Sekurytyzacja jest zjawiskiem sprzyjającym inwestorom, ponieważ pozwala na tani zakup mieszkań i domów oraz odsprzedanie ich po znacznie wyższych cenach. Inwestycja w przedsiębiorstwo, które działa w tym obszarze, zwiększa szansę na to, że inwestycja będzie perspektywiczna i dochodowa. Aby zwiększyć dywersyfikację, można nabyć obligacje korporacyjne od różnych podmiotów. Dywersyfikacja portfela inwestorskiego to zawsze dobra praktyka.

Oprocentowanie stałe i zmienne
Rodzaje obligacji – ile ich jest, czym się charakteryzują, w które inwestować?
Czy zakup obligacji jest bezpieczny?
Rynek pierwotny czy wtórny - gdzie kupić obligacje
Warunki emisji, a zakup obligacji korporacyjnych
Bankructwo eminenta
Obligacje korporacyjne, czyli pozyskiwanie kapitału

Obligacje i ich rodzaje

Obligacje to dłużne papiery wartościowe, które stwierdzają, na jaką kwotę emitent zadłuża się u inwestora. Ten drugi, kupując obligacje, udziela kredytu emitentowi na realizowane przez niego inwestycje. Zakup obligacji jest dla niego opłacalny, ponieważ otrzymuje regularne wypłaty odsetek od swojego wkładu.

Wyróżniamy dwa typy obligacji o różnym oprocentowaniu: kuponowym i zerokuponowym. Zajmujemy się tu obligacjami kuponowymi, które dzielą się na obligacje o oprocentowaniu stałym i zmiennym.

Obligacje o oprocentowaniu stałym

Obligacje tego typu mają z góry określone oprocentowanie, które pozostaje stałe aż do końca trwania inwestycji, czyli do momentu wykupienia obligacji przez emitenta. Wysokość odsetek, które inwestor regularnie otrzymuje z tytułu posiadania papierów wartościowych, jest określona od samego początku. Dzięki temu można łatwo przewidzieć, jak wysoki zysk jesteśmy w stanie osiągnąć.

Obligacje o oprocentowaniu zmiennym

Oprocentowanie tego rodzaju obligacji może się zmieniać każdorazowo w momencie wypłacania odsetek. Wypłata odsetek może następować do kwartał, co pół roku czy co rok, a dokładny termin zostaje określony jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, w Propozycji Nabycia Obligacji.

Zmiany oprocentowania obligacji zazwyczaj zależą od oprocentowania kredytów, które banki zaciągają u innych banków (WIBOR). Jeśli odsetki są wypłacane co kwartał, podstawą do obliczenia wysokości odsetek jest trzymiesięczna stopa WIBOR.

Sam WIBOR zależy natomiast od wielu złożonych czynników, m.in. PKB, wysokości stóp procentowych czy inflacji. W konsekwencji bardzo trudno jest przewidzieć zysk, który jesteśmy w stanie osiągnąć, inwestując w obligacje o oprocentowaniu zmiennym.

Kiedy zastanawiamy się, w co zainwestować, jedną z rozsądnych opcji mogą wydać nam się obligacje. Istnieje jednak kilka rodzajów obligacji, które różnią się pomiędzy sobą m.in. oprocentowaniem, rodzajem zabezpieczenia czy czasem trwania. Poniższy poradnik pomoże początkującym inwestorom uporządkować wiedzę na temat obligacji.

Czym właściwie są obligacje?

Najprościej mówiąc, obligacje to papiery wartościowe, które określają wysokość zadłużenia emitenta względem posiadacza obligacji. Ich emisja odbywa się w seriach. Po upływie terminu wypłaty emitent odkupuje swoje obligacje od inwestora i przekazuje mu zysk z odsetek razem z kwotą zainwestowaną w kupno.

Rodzaje obligacji ze względu na rodzaj emitenta

Tylko niektóre podmioty są uprawnione do wypuszczania obligacji. Są to:

  • Skarb Państwa – rynek obligacji skarbowych jest niezwykle bogaty. Obligacje te charakteryzują się różnorodnością w zakresie trwania inwestycji i rodzaju oprocentowania. Ulokowanie kapitału w tego rodzaju papiery wartościowe gwarantuje bezpieczną inwestycję, ale i niewielki zysk.
  • instytucje samorządowe – obligacje tych podmiotów nazywane są komunalnymi lub municypalnymi. Najczęściej oferują wypłatę odsetek co pół roku lub co rok, a ich oprocentowanie zazwyczaj jest zmienne. Na polskim rynku finansowym ten rodzaj papierów wartościowych nie jest zbyt popularny, choć coraz więcej samorządów decyduje się na wypuszczenie obligacji.
  • przedsiębiorstwa – te papiery wartościowe noszą nazwę obligacji korporacyjnych. To właśnie w nich inwestorzy najczęściej lokują swoje nadwyżki finansowe, ponieważ oferują najwyższy potencjał zysku. Ważne jest, aby przy zakupie obligacji korporacyjnych sprawdzić wiarygodność emitenta, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo inwestycji.

Rodzaje obligacji ze względu na rodzaj zabezpieczenia

Najbezpieczniejszą inwestycją jest zakup obligacji skarbowych i komunalnych. Istnieje bowiem małe prawdopodobieństwo, że Skarb Państwa lub samorząd zbankrutuje, a inwestor nie otrzyma należnych środków. Polsce raczej to nie grozi, ale nie jest to niemożliwe, o czym świadczą chociażby przypadki bankructwa Grecji czy Argentyny.

Większe ryzyko niosą ze sobą obligacje korporacyjne, ponieważ bankructwo spółki w dzisiejszych czasach nie należy do rzadkości. Można jednak zabezpieczyć swoją inwestycję, sprawdzając wiarygodność emitenta obligacji za pomocą m.in. sprawozdań finansowych, prowadzonych projektów itp. Innym rodzajem zabezpieczenia są gwarancja, poręczenie, zastaw lub ustanowienie hipoteki na nieruchomości.

Rodzaje obligacji ze względu na oprocentowanie

Dwoma podstawowymi rodzajami obligacji ze względu na oprocentowanie są obligacje zerokuponowe i kuponowe. Te pierwsze są emitowane prawie wyłącznie przez Skarb Państwa. Nie posiadają żadnego oprocentowania, a inwestorzy zarabiają na dyskoncie, z którym wypuszczane są obligacje.

Obligacje kuponowe są objęte oprocentowaniem, które może być:

  • stałe – jest ustalane na samym początku procesu emisji i pozostaje takie same aż do zakończenia inwestycji. W związku z tym inwestor już w momencie zakupu obligacji wie, ile zarobi na swojej inwestycji. Odsetki wypłaca się w określonych terminach.
  • zmienne – może się zmieniać każdorazowo w momencie wypłaty odsetek. Wysokość odsetek zależy od oprocentowania kredytów, których banki udzielają sobie nawzajem (WIBOR). To z kolei jest zależne od polityki finansowej, inflacji i wielu innych czynników. Dlatego zysk z obligacji o zmiennym oprocentowaniu jest bardzo trudny do przewidzenia.

Rodzaje obligacji ze względu na czas trwania

Obligacje o oprocentowaniu stałym to zazwyczaj obligacje krótko i średnioterminowe, o czasie trwania do 2 lat. 

W przypadku obligacji o zmiennym oprocentowaniu terminy są dużo bardziej elastyczne. Istnieją m.in. obligacje 10-letnie czy wieczyste. Te drugie nie podlegają wykupowi, a ich posiadacz dożywotnio otrzymuje rentę wieczystą, czyli odsetki ze swojej inwestycji. 

Bądź świadomy swojego ryzyka

Niemalże każda inwestycja wiąże się ze swego rodzaju ryzykiem. Rynek finansowy jest niezwykle złożony dlatego warto poruszać się po nim naprawdę ostrożnie. Istnieją bowiem na nim produkty, które mogą przynieść znaczne zyski, jednakże jeśli coś pójdzie nie tak, straty będą niewiele mniejsze. Każda inwestycja powinna być więc dokładnie przemyślana oraz oparta o analizę i znajomość rynku.

Ryzyko inwestycyjne to nic innego jak różnica pomiędzy oczekiwaniami, a rzeczywistością. Co to dokładnie oznacza? Inwestując w pewien instrument oczekujemy X stopy zwrotu, jednakże po jakimś czasie okazuje się, że wynosi ona Y. Różnica między X, a Y to właśnie nasze ryzyko inwestycyjne.

Oczywistym jest, że nie będziemy mieli wpływu na to co się dokładnie wydarzy ponieważ zależy to od wielu czynników, które zazwyczaj są niestety losowe. Jednak analiza rynku i tego co się na nim dzieje, może pomóc nam w dokonaniu wyboru tej lepszej pośród proponowanych inwestycji.

Obligacje skarbowe i korporacyjne – różnice

Obligacje skarbowe to jedna z najbezpieczniejszych metod lokowania nadwyżek finansowych. Będziemy tu w stanie pomnożyć swoje środki nie ponosząc przy tym praktycznie żadnego ryzyka inwestycyjnego. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wykupując obligacje skarbowe naszym dłużnikiem stanie się Skarb Państwa, a co za tym idzie, otrzymamy gwarancję ich wykupu. I to jest właśnie powód, dla którego inwestycja ta jest tak bezpieczna.

Co z obligacjami korporacyjnymi? Obligacje korporacyjne to naprawdę szeroki temat. Jest ich tak wiele, że bez wątpienia każdy znajdzie wśród nich produkt odpowiedni dla siebie. Niosą one za sobą pewne ryzyko inwestycyjne, jednakże jeśli nasza tolerancja na nie jest niska, również istnieje możliwość wybrania takich, które odpowiedzą na nasze potrzeby. Jak to możliwe?

Niektóre z nich, posiadają bowiem gwarancję wykupu, a ponadto, zabezpieczone są rzeczowo, na przykład w postaci hipoteki. Dzięki temu, w razie problemów, otrzymamy dostęp do zabezpieczenia, jeszcze przed innymi wierzycielami.

Kiedy już zdecydujesz się na inwestowanie w obligacje, staniesz przed pewnym wyborem. Będziesz musiał bowiem zdecydować czy pójść w rynek pierwotny czy wtórny. Warto dokładnie zaznajomić się z obiema opcjami zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym

Aby podjąć właściwą decyzję, powinieneś wiedzieć czym w ogóle jest dany rynek i jak wygląda na nim proces inwestowania w obligacje. Rynek pierwotny zatem, to rynek, na którym kupujesz obligacje bezpośrednio od emitenta więc cała transakcja zachodzi pomiędzy inwestorem, a emitentem. Rynek wtórny zaś, to rynek Catalyst, na którym kupować będziesz od inwestora nie od emitenta, zatem transakcja, która będzie miała miejsce, przebiegnie jedynie między dwoma inwestorami.

Zakup na rynku pierwotnym

Kupowanie obligacji na rynku pierwotnym jest zdecydowanie prostsze, szybsze, a przede wszystkim nierzadko bardziej opłacalne niż na rynku wtórnym. Dlaczego tak się dzieje? Kupując na rynku pierwotnym bowiem, kupujesz bezpośrednio u emitenta, a to oznacza, że unikniesz płacenia prowizji maklerskiej. Obligacje kupisz zatem po ich cenie emisyjnej.

Zakup na rynku wtórnym

Inwestowanie na rynku wtórnym, będzie wymagało uiszczenia od nas opłat prowizyjnych w domu maklerskim. Ich wysokość jest zazwyczaj proporcjonalna do wartości zakupionych obligacji, a waha się w przedziale od 0,19% do 0,39%. Taka inwestycja jest nieco bardziej zawiła, gdyż wiąże się również z podatkami. Decydując się na zakup obligacji na rynku wtórnym, niestety, ale będziemy musieli wyrównać poprzedniemu właścicielowi odsetki.

Nie wiesz na co się zdecydować? Warto zacząć od rynku pierwotnego. Dlaczego? Przede wszystkim jest on zdecydowanie prostszy w obsłudze. Nie wymaga płacenia prowizji, podatków, a ponadto, jest nieco korzystniejszy. Dzieje się tak dlatego, że papiery wartościowe, których emitentami są spółki o wysokich wynikach, zazwyczaj są wyżej wyceniane niż wynoszą ich ceny emisyjne. Warto zatem zainteresować się rynkiem pierwotnym.

Każdy inwestor, który zamierza zakupić obligacje, powinien zapoznać się z warunkami emisji. Tylko dzięki temu będzie w stanie rzetelnie ocenić czy dana oferta jest dla niego korzystna i faktycznie przyniesie mu w przyszłości oczekiwane zyski. Jakie niezbędne informacje znajdziemy w tym dokumencie?

Wysokość oprocentowania

Aby ocenić faktyczną rentowność danej inwestycji, musimy znać jej oprocentowanie. W dokumencie jakim jest emisja, określona jest stawka oprocentowania, a także jego rodzaj. Wyróżnić tutaj możemy dwa typy oprocentowania: stałe oraz zmienne. Bez wątpienia również i ten czynnik będzie miał wpływ na wysokość ewentualnych zysków.

Kupon

Kolejną ważną tutaj kwestią jest kupon. To nic innego jak częstotliwość wypłacania odsetek dla inwestora. Wypłacane one są co jakiś czas z częstotliwością: co kwartał, pół roku lub rok. W emisji znajdziemy również informacje na temat całkowitego czasu trwania zakupionych papierów wartościowych.

Cena obligacji oraz minimalny zakup

Jednym z podstawowych parametrów jakie znajdziemy w warunkach emisji będzie cena za obligacje oraz minimalna ich liczba jaką możemy zakupić. Niektórzy przedsiębiorcy nie pozwalają na zakup pojedynczych obligacji i z góry narzucają ich określoną, minimalną liczbę na jaką możemy się zdecydować.

Zabezpieczenie obligacji

Zabezpieczenie obligacji to jedna z najistotniejszych informacji dla inwestora, który pragnie jak najbardziej zmniejszyć swoje ryzyko inwestycji. To właśnie to zabezpieczenie pokryje spłatę zobowiązań jeśli zdarzy się, że dane przedsiębiorstwo stanie się niewypłacalne i zbankrutuje. Zabezpieczenie może występować w różnych postaciach, na przykład mogą to być nieruchomości, które należą do danej firmy.

Obowiązkowym jest zatem, dokładne zapoznanie się z emisją i jej wszystkimi warunkami, zanim zdecydujemy się na zakup jakichkolwiek papierów wartościowych. Dopiero po wnikliwej analizie oraz ocenie pozycji firmy, będziemy w stanie określić czy dana inwestycja faktycznie przyniesie nam zyski, jak wysokie one będą i przy jakim inwestycyjnym ryzyku.

Nie od dziś wiadomo, że przed zakupem obligacji danej spółki zaleca się bardzo wnikliwą analizę jej pozycji na rynku oraz dokładne przyjrzenie się finansom. Czasami zdarza się, że dane przedsiębiorstwo zaczyna mieć spore problemy, a co za tym idzie, istnieje prawdopodobieństwo, że nie odzyskamy swojego kapitału ani obiecanych odsetek. Co wtedy? Jak się zachować kiedy emitent zbankrutuje?

Wezwanie do zapłaty

Kiedy już spotkaliśmy się z poważnymi problemami emitenta możemy zdecydować się na podjęcie pewnych kroków. Pierwszym, będzie wysłanie oficjalnego wezwania do zapłaty do emitenta, w którym określimy kwotę oraz datę zapłaty jaką powinniśmy otrzymać. Jeżeli nie przyniesie to żadnej reakcji ze strony przedsiębiorstwa, istnieje możliwość zaproponowania ugody, na przykład w postaci rozłożenia należności na raty. Niestety czasami zdarza się, że i to nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas jedynym wyjściem dla nas będzie złożenie pozwu do sądu. Będzie się to jednak wiązało z dodatkowymi kosztami.

Naruszenie warunków emisji

Naruszenie warunków emisji, czyli nic innego jak nieuregulowanie należności przez emitenta, daje nam prawo do przedterminowego wykupienia obligacji. Aby proces ten nastąpił trzeba złożyć oczywiście odpowiednio skonstruowane pismo. W takim dokumencie powinna znaleźć się podstawa do wykupu oraz jego dokładnie określony termin.

Chwila przed ogłoszeniem upadłości

Bywa i tak, że dane przedsiębiorstwo tonie w długach co z kolei wróży ogłoszenie upadłości w niedalekiej przyszłości. Zanim to nastąpi, dana firma zazwyczaj już od kilku miesięcy walczy ze sporymi problemami finansowymi. Warto już na tym etapie zacząć ubiegać się o swoje należności. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa na odzyskanie kapitału.

Największe problemy zaczynają się wówczas gdy dane przedsiębiorstwo ogłosi upadłość jeszcze zanim odzyskamy swoje pieniądze. Jeśli zostało ono już oficjalnie zarejestrowane jako upadłe, pozostaje nam jedynie zgłosić wierzytelność syndykowi. Niestety, ale w takim momencie dbamy o siebie już sami. Powinniśmy stale śledzić sytuację związaną z upadłą firmą oraz systematycznie kontaktować się z syndykiem.

Z roku na rok obligacje korporacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród firm jak i indywidualnych inwestorów. Czy są one bezpieczne? Ile możemy na nich zyskać? Czy faktycznie sprawdzają się jako metoda pomnażania swojego kapitału?

Elastyczne finansowanie z korzyściami

Inwestując w obligacje korporacyjne nie tylko pomnażasz swój kapitał, ale masz również okazję na obiecujące go ulokowanie. Także coraz więcej podmiotów, decyduje się na emisję obligacji zamiast zaciągania kredytu.

Na zakupie obligacji korporacyjnych zyskuje oczywiście i emitent i inwestor, który zdecyduje się na ich wykupienie. Emitent otrzymuje bowiem środki pieniężne, które będzie mógł przeznaczyć na rozwój swojej firmy, natomiast inwestor, w ramach nagrody za użyczenie swojego kapitału, otrzyma wypłacane systematycznie odsetki oraz wykupienie obligacji na samym końcu. Korzyści są zatem obustronne.

Obligacje na polskim rynku

Rynek obligacji w Polsce jest jeszcze stosunkowo młody, nie mniej jednak cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem zarówno wśród przedsiębiorstw jak i inwestorów indywidualnych. Rozwój jego znacznie przyspiesza, a z roku na rok odnotowuje się coraz większe kwoty zainwestowane w rynek obligacji. Nadal jednak, najbardziej liczną grupę nabywców stanowią tutaj korporacje. Mimo wszystko zauważyć można, że liczba inwestorów indywidualnych stale rośnie. Co wydarzy się w przyszłości? Czy liczba inwestorów indywidualnych będzie wyższa od liczby angażujących się korporacji? Czas pokaże. Warto jednak na bieżąco śledzić sytuację rynku inwestycyjnego. Tylko dzięki temu będziemy w stanie naprawdę rozsądnie zainwestować swoje nadwyżki finansowe. W przeciwnym razie możemy narazić się na niepotrzebne ryzyko i straty.

Odsprzedaż obligacji przed terminem wykupu
Zakup obligacji na rynku pierwotnym
Fundusze sekurytyzacyjne
Sekurytyzacja aktywów

Termin wykupu to inaczej termin zapadalności, który jest ściśle określony w emisji. To właśnie w tym terminie emitent zwraca nam kapitał, który mu powierzyliśmy. Zdecydować się możemy na obligacje krótkoterminowe, średnioterminowe lub długoterminowe. Tym samym, termin ich wykupu będzie przypadał przed rokiem, od roku do pięciu lat lub powyżej pięciu lat. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy chcielibyśmy odzyskać środki przed terminem zapadalności? To zależy od rynku na jakim je nabyliśmy. Catalyst pozwala na spieniężenie obligacji w każdym odpowiednim dla nas momencie, natomiast obligacje nie emitowane na Catalyst możemy przekazać innemu inwestorowi w ramach sprzedaży.

Sprzedaż na rynku Catalyst

Rynek Catalyst pozwala na bardzo proste odsprzedanie obligacji, których posiadaczem dłużej być nie chcemy. To co musimy zrobić to przekazać w takim wypadku zlecenie do brokera, który zacznie przygotowywać dla nas swoją ofertę. Jedyne co się później dzieje to czekanie na nabywcę obligacji. Pamiętajmy jednak, że za usługi brokerskie trzeba będzie zapłacić odpowiednią prowizję.

Obligacje niefunkcjonujące w obrocie giełdowym

Papiery wartościowe, które nie funkcjonują w obrocie giełdowym, wprawdzie można sprzedać bez problemu, jednakże zazwyczaj to my sami będziemy musieli znaleźć na nie kupca. Warto zatem nabywać obligacje z zabezpieczeniem, gdyż na tego rodzaju papiery wartościowe znajdziemy kupca zdecydowanie szybciej.

Cały proces musi znaleźć się w rejestrze, dlatego wraz z nabywcą oraz umową, musicie udać się do domu maklerskiego. W tym wypadku będzie trzeba uregulować również kwestie podatkowe. Tego typu papiery wartościowe można sprzedać również za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm inwestycyjnych, co będzie się wiązało z uiszczeniem określonej prowizji.

Odsprzedaż obligacji przed terminem ich wykupu określonym w emisji jest możliwa, jednakże należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw w tym wypadku. Może okazać się bowiem, że będzie to dla nas nieopłacalna procedura.

Prowizje maklerskie

Inwestowanie na rynku pierwotnym wiąże się z zakupem wybranych przez siebie produktów bezpośrednio od emitenta. Rynek wtórny zaś, wymaga pośrednika w postaci biura maklerskiego, a to z kolei będzie wymagało zapłacenia dodatkowych prowizji. Wysokość ich zależna będzie głównie od wartości wybranej przez nas transakcji, ale również od stawek, które narzuci nam biuro maklerskie.

Podatki

Rynek wtórny będzie mniej korzystny od pierwotnego również pod względem podatków. Inwestując bowiem w ten sposób, płaci je zazwyczaj nowy nabywca danego produktu. Ponadto, warto tutaj również zaznaczyć, że po zakupie, będziemy zobowiązani zapłacić poprzedniemu właścicielowi wyrównanie. Będzie ono równoznaczne z wysokością odsetek, naliczonych do terminu, kiedy produkt znajdował się na jego rachunku. Na rynku pierwotnym nie spotykamy się z żadnymi takimi opłatami.

Wzrost cen

Oczywistym jest, że najbezpieczniejszą inwestycją jest zakupienie obligacji od wypłacalnego i rzetelegno emitenta, który systematycznie będzie wypłacał nam należności. To właśnie takich przedsiębiorstw szuka większość inwestorów. Warto również zwrócić uwagę na to, że obligacje właśnie takich spółek, na rynku wtórnym osiągają często znacznie wyższe ceny od cen emisyjnych.

Fundusz sekurytyzacyjny to typ funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Fundusz emituje certyfikaty emisyjne, które z kolei służą do pozyskiwania środków na zakup wierzytelności. W naszym kraju wszelkie działania związane z funduszem sekurytyzacyjnym reguluje dedykowana ustawa.

Fundusze standaryzowane i niestandaryzowane

W funduszach sekurytyzacyjnych wyróżnić możemy dwa typy: standaryzowane oraz niestandaryzowane. Pierwsze z nich zawsze powoływane są na mocy ustawy i posiadają określone subfundusze. Fundusze niestandaryzowane natomiast, posiadają możliwość lecz nie mają obowiązku posiadania wydzielonego subfunduszu. Uczestnikami tych funduszy mogą zostać osoby prawne oraz wszelkie jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

Fundusze sekurytyzacyjne

Fundusze sekurytyzacyjne to bez wątpienia ciekawy instrument finansowy, który posiada jednak pewne ograniczenia. Fundusze te mogą bowiem lokować swoje środki głównie w wierzytelnościach. Dostępny jest jednak dla nich zakup papierów wartościowych, a także inwestycje w instrumenty rynku pieniężnego oraz instrumenty pochodne. Sekurytyzacja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów, co wynika z tego, że jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów rynku finansowego. Pozwala zamienić aktywa przedsiębiorstwa na gotówkę, co prowadzi do lepszej płynności i wspiera proces wygenerowania wyższych zysków w przyszłości.

Sekurytyzacja aktywów to bez wątpienia atrakcyjne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest znaczne polepszenie kondycji przedsiębiorstwa, szczególnie wtedy kiedy posiada ono trudno zbywalne aktywa.

Definicja

Sekurytyzacja, to emisja papierów wartościowych posiadających zabezpieczenie w postaci ustalonej grupy aktywów. Zaliczyć do nich możemy zasoby majątkowe, które podlegają kontroli jednostki gospodarczej. Będą to na przykład, należności od klientów lub wpływy jakie będziemy otrzymywali za wynajem nieruchomości należących do spółki.

Proces sekurytyzacji aktywów

Sekurytyzacja aktywów podzielona jest na kilka etapów. 

  • powołanie spółki o specjalnym przeznaczeniu i wybór agenta emisji,
  • ustalenie programu emisji papierów wartościowych oraz określenie wszystkich zasad doboru aktywów,
  • uzyskanie akceptacji od jednej ze specjalnych agencji ratingowych oraz zawarcie umowy ze wszystkimi uczestnikami wcześniej ustalonego programu.

Dzięki sekurytyzacji aktywów, przedsiębiorstwo dostaje szansę na pozyskanie dodatkowej gotówki poprzez przekształcenie tych aktywów, które posiadają stosunkowo niską płynność. Narzędzie to pozwoli na uzyskanie w danej firmie lepszej płynności finansowej, a co za tym idzie na większą jej stabilizację i możliwości wypracowania wyższych zysków w przyszłości. Z sekurytyzacji aktywów korzystają również banki, co stwarza okazję do zakupu ich aktywów na lepszych warunkach.